Největší problém začínajících podnikatelů a studentů? Špatně stanovený cíl.

13483041_1555602651409868_5245122445929757283_o

Nic se nedaří? Může to být špatně stanovený cíl.

Slyším to pořád kolem sebe – „Já už na to kašlu, už nechci být zaměstnaný, chci podnikat!! Ale jak??“ NEBO „Já už jsem se fakt rozhodl,chci si ještě udělat výšku.“ A pak to skončí jen u slov. A litujeme toho i CELÝ ŽIVOT. To je docela dlouho, že? Napadlo Vás, že jste něco totálně prošvihli jen proto, že jste si ŠPATNĚ ZVOLILI CÍL?

„Obecně by se dalo říct, že cíl je určitý žádoucí stav, kterého chceme v nějaké oblasti dosáhnout. Měl by být smyslově stanovený a stejně tak popsatelný, protože jedině tak mu bude rozumět i náš mozek. Měl by být konkrétní a plný radostných pocitů,“ vysvětluje lektor a kouč Umím se prosadit Adam Otrusina. Ze své praxe kouče prozradil, že u začínajících podnikatelů a studentů bývá právě stanovení cílů tím největším problémem.

Jak se ale k tomu svému cíli prokousat? Ideální by bylo mít k dispozici nějaký univerzální návod. Ten vám ale nikdo nedá. Jednoduše proto, že by nefungoval – každý jsme jiný a i cílů dosahujeme odlišně. Hlavně to chce výdrž: „To je jeden z největších problémů lidí dnešní doby. Když hned neví jak něčeho dosáhnout, mají tendence se všeho vzdát. Další skupinu tvoří lidé, kterým se nepodaří uspět, protože se vzdají svých cílů hned po prvním neúspěšném pokusu. Dalo by se říct, že jen úzká skupina lidí dospěje k vytouženému výsledku, protože dělají něco jinak, než ostatní. Co to je a jak se dostat do této úzké skupiny lidí vysvětluji na mém semináři Správně stanovené cíle,“ prozrazuje Adam.

„Osobnost člověka může hrát roli při dosahování cílů, ale pokud se pro něco rozhodneme, naučíme se správně pracovat s naší hlavou a naučíme se řídit sami sebe, dosáhneme toho, po čem toužíme. Není to však jednoduchá práce“, doplňuje.

Nelze říct, co je pro správné stanovení cílů nejdůležitější. Jde tu o koordinaci našich kroků a postupů, z nichž každý hraje důležitou roli. Adam to přirovnává k autu: „U toho se taky nedá říct, která část motoru je nejdůležitější. Jedna bez druhé nebude fungovat.“ To dává smysl, že? A musíme také myslet na sebereflexi, občas se tzv. „zkontrolovat“, abychom mohli včas couvnout a najet opět na tu správnou cestu. „K tomu slouží metoda „outcome analýzy“, jejíž výsledek nám ukáže, co vlastně získáme dosažením našeho cíle a k čemu nám to bude. Za našim cílem totiž může být metacíl, což je nadřazený cíl, který může být poměrně těžké odhalit. Když se nám to však povede, můžeme si ušetřit velké množství práce, času a energie.“ Je tedy jasné, že správná práce s cílem rozhodne o našem úspěchu.

Připravte se na to s naším profíkem na SPRÁVNĚ STANOVENÉ CÍLE A VIZE S ADAMEM OTRUSINOU.